Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak rozpocząć biznes w modelu dropshippingu – poradnik dla początkujących

2023-02-23

Dropshipping – co to jest i jak działa?

Hurtownie dropshippingowe to firmy, które zajmują się dystrybucją produktów bezpośrednio do klientów sklepów internetowych. W takim przypadku, sprzedawca nie posiada fizycznie magazynu, ani też nie ma potrzeby utrzymywania własnego asortymentu, ponieważ produkty są dostarczane bezpośrednio od dostawcy do klienta finalnego. W Polsce istnieje wiele hurtowni dropshippingowych, z których niektóre są dostępne wyłącznie dla klientów krajowych, a inne prowadzą działalność międzynarodową. Część z nich oferuje szeroki wybór produktów, a inne specjalizują się w konkretnej branży lub kategorii towarowej. Każda z tych firm ma swoje własne wymagania i procedury w zakresie rejestracji, zamówień, kosztów i dostawy, więc warto dokładnie zapoznać się z ofertą każdej z nich przed podjęciem decyzji o wyborze partnera dropshippingowego.

Współpraca z hurtownią ProNice - informacje podstawowe -> https://pronice.pl/pl/cms/hurtownia-rtvagd-i-zabawek-dropshipping-30.html

 

Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca, aby podjąć współpracę z hurtownią dropshippingową?

Aby podjąć współpracę z hurtownią dropshippingową, przedsiębiorca powinien podjąć następujące kroki:

 • Wybrać hurtownię dropshippingową - istnieje wiele hurtowni oferujących usługi dropshippingowe, dlatego warto przeprowadzić dokładne badania i wybrać tę, która najlepiej odpowiada potrzebom i wymaganiom przedsiębiorcy.
 • Zarejestrować się w hurtowni - po wybraniu odpowiedniej hurtowni, przedsiębiorca powinien się zarejestrować, podając swoje dane kontaktowe i informacje o swojej firmie.
 • Wykupić pliki XML - o integracji z ProNice przeczytasz tutaj -> https://pronice.pl/pl/products/integracja-plik-xml-csv-dla-hurtownikow-9246?query_id=2
 • Wybrać produkty - po zarejestrowaniu, przedsiębiorca może przeglądać ofertę hurtowni i wybrać produkty, które chce sprzedawać w swoim sklepie.
 • Umieścić produkty w sklepie internetowym - po wybraniu produktów, przedsiębiorca musi umieścić je w swoim sklepie internetowym i ustawić ceny, tak aby osiągnąć zysk.
 • Przekazać zamówienia do hurtowni - gdy klient składa zamówienie w sklepie internetowym przedsiębiorcy, zamówienie to jest przekazywane do hurtowni, która jest odpowiedzialna za realizację zamówienia i dostarczenie produktu bezpośrednio do klienta.
 • Płacić za zamówione produkty - przedsiębiorca płaci hurtowni za zamówione produkty, po otrzymaniu zapłaty hurtownia realizuje zamówienie i dostarcza produkt bezpośrednio do klienta.

Warto również pamiętać, że przed podjęciem współpracy z hurtownią dropshippingową, przedsiębiorca powinien dokładnie przemyśleć swoją strategię marketingową i zdecydować, jakie kanały sprzedaży będą najbardziej skuteczne w promowaniu swojego sklepu internetowego i generowaniu sprzedaży.

 

Co najlepiej sprzedaje się w dropshippingu?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ to, co najlepiej sprzedaje się w dropshippingu, zależy od wielu czynników, takich jak preferencje konsumentów, trendy w danej branży, sezonowość i wiele innych.  Jednakże, istnieje kilka produktów i kategorii produktów, które są popularne w dropshippingu

 • Moda i akcesoria - np. biżuteria, okulary przeciwsłoneczne, torebki, zegarki
 • Elektronika - np. smartfony, tablety, gadżety technologiczne
 • Artykuły dla domu - np. ozdoby, meble, tekstylia, akcesoria
 • Zdrowie i uroda - np. kosmetyki, suplementy diety, sprzęt fitness
 • Dla dzieci i niemowląt - np. ubranka, zabawki, artykuły do pielęgnacji
 • Sport i rekreacja - np. sprzęt sportowy, odzież sportowa
 • Akcesoria do samochodów i motocykli - np. nawigacje GPS, akcesoria do telefonów, systemy nagłośnienia

Warto jednak pamiętać, że nie wystarczy jedynie wybrać popularnej kategorii produktów, ale również przeprowadzić badania rynku, aby zidentyfikować niszę i zaoferować produkty, które wyróżnią się na tle konkurencji.  

 

Czy dropshipping się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników i zależy od konkretnej sytuacji i decyzji przedsiębiorcy. Dropshipping może być opłacalnym modelem biznesowym, ale wymaga skutecznego planowania, wyboru odpowiedniej hurtowni, dobrych umiejętności sprzedażowych, umiejętności obsługi klienta i ciągłego monitorowania rynku.

Oto kilka zalet i wad dropshippingu, które należy wziąć pod uwagę:

Zalety:    

 • Niskie koszty początkowe - przedsiębiorca nie musi inwestować dużych kwot w zakup i przechowywanie produktów.
 • Łatwy do uruchomienia - w porównaniu z tradycyjnym sklepem, dropshipping można uruchomić stosunkowo szybko.
 • Elastyczność - przedsiębiorca może zmieniać ofertę produktową i testować różne strategie sprzedaży bez ponoszenia wysokich kosztów.

Wady:

 • Niskie marże - ponieważ przedsiębiorca nie kupuje towarów hurtowo, marże mogą być niskie.
 • Brak kontroli nad magazynem i dostawą - przedsiębiorca nie ma pełnej kontroli nad dostawą produktów i może napotkać problemy związane z opóźnieniami lub brakiem dostępności produktów.
 • Wysoka konkurencja - dropshipping jest popularnym modelem biznesowym, co oznacza, że konkurencja może być wysoka, a klienci wymagają coraz lepszych ofert i doświadczeń zakupowych.

Wszystko to oznacza, że przedsiębiorca powinien dokładnie przemyśleć swoją strategię biznesową i określić, czy dropshipping jest dla niego odpowiednim modelem biznesowym.

 

Czy dropshipping jest trudny?

Dropshipping może być trudny, ale również może być stosunkowo łatwy, w zależności od doświadczenia i wiedzy przedsiębiorcy. Poniżej przedstawiam kilka czynników, które mogą wpłynąć na trudność w prowadzeniu dropshippingu:  

 1. Wybór hurtowni - Wybór odpowiedniej hurtowni jest kluczowy, ponieważ wpływa na jakość produktów, cenę i terminowość dostaw. Przedsiębiorca powinien dokładnie przebadać rynek i wybrać renomowaną hurtownię, która zapewni produkty wysokiej jakości.  
 2. Konkurencja - Dropshipping jest popularnym modelem biznesowym, co oznacza, że konkurencja może być wysoka. Przedsiębiorca powinien opracować strategię, która pozwoli mu wyróżnić się na rynku, np. oferując unikalne produkty, usługi lub marketing.  
 3. Marketing - Skuteczny marketing jest kluczowy dla sukcesu dropshippingu. Przedsiębiorca powinien znać swoją grupę docelową i opracować strategię marketingową, która przyciągnie uwagę klientów i zachęci ich do zakupów.  
 4. Obsługa klienta - W dropshippingu przedsiębiorca nie ma kontroli nad wysyłką produktów, dlatego obsługa klienta jest kluczowa. Przedsiębiorca powinien szybko reagować na pytania klientów i rozwiązywać ich problemy, aby budować zaufanie i lojalność.  
 5. Analiza danych - Analiza danych jest ważnym narzędziem dla przedsiębiorcy w dropshippingu, ponieważ pozwala na śledzenie wyników sprzedaży, ocenę skuteczności działań marketingowych i podejmowanie decyzji biznesowych.  

Podsumowując, dropshipping może być trudny, ale również może przynieść wiele korzyści. Przedsiębiorca powinien dokładnie przemyśleć swoją strategię biznesową i zdobyć wiedzę na temat rynku, aby zmniejszyć ryzyko i zwiększyć szanse na sukces.  

 

A może jednak zakup na własny stan…?

Zakup na własny magazyn wiąże się z szeregiem kosztów i obowiązków, które przedsiębiorca musi wziąć pod uwagę. Oto kilka najważniejszych kwestii, z którymi wiąże się zakup na własny magazyn:  

 • Koszty - zakup na własny magazyn oznacza, że przedsiębiorca musi ponieść koszty zakupu, przechowywania, zabezpieczenia i utrzymania magazynu. Koszty te obejmują m.in. koszty nieruchomości, wyposażenia magazynu, personelu i ubezpieczenia.  
 • Kontrola - posiadanie własnego magazynu daje przedsiębiorcy pełną kontrolę nad zapasami i dostawami produktów. Przedsiębiorca ma możliwość podejmowania decyzji dotyczących magazynu, takich jak wybór dostawcy i przechowywanie produktów w sposób, który uważa za najlepszy.  
 • Ryzyko - posiadanie własnego magazynu wiąże się z pewnym ryzykiem. Przedsiębiorca musi ponosić koszty przechowywania produktów, nawet jeśli nie sprzedaje ich w danym okresie. Ponadto, magazyn może zostać uszkodzony lub okradziony, co może prowadzić do strat finansowych.  
 • Praca zespołu - posiadanie własnego magazynu wymaga zatrudnienia pracowników do obsługi magazynu, co z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami. Pracownicy muszą być odpowiednio wykwalifikowani i szkoleni, aby prawidłowo obsługiwać produkt, dbać o stan magazynu oraz realizować zamówienia.  
 • Skalowalność - posiadanie własnego magazynu może ograniczać elastyczność i skalowalność biznesu. Przedsiębiorca musi zaplanować i zapłacić za dodatkową przestrzeń magazynową, gdy jego biznes zaczyna się rozwijać i potrzebuje więcej miejsca na produkty.  

Podsumowując, zakup na własny magazyn wiąże się z szeregiem kosztów, obowiązków i ryzyka. Jednocześnie daje przedsiębiorcy pełną kontrolę nad przechowywaniem i dostawą produktów, co może być korzystne w pewnych sytuacjach. Przed podjęciem decyzji o zakupie na własny magazyn, przedsiębiorca powinien dokładnie rozważyć korzyści i koszty, aby podjąć najlepszą decyzję dla swojego biznesu.  

 

Dropshipping vs. zakup na własny magazyn – porównanie modeli biznesowych

Lepiej kupować na stan czy sprzedawać w modelu dropshipping?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy model biznesowy ma swoje zalety i wady, a najlepszy wybór zależy od indywidualnych preferencji i okoliczności. Oto kilka porównań między zakupem na stan a sprzedażą w modelu dropshipping:

Kupowanie na stan: 

Zalety:

 • Pełna kontrola nad jakością i ilością produktów;
 • Możliwość uzyskania niższych cen hurtowych przy zamawianiu większych ilości produktów;
 • Możliwość oferowania szybszej dostawy dzięki przechowywaniu towarów w magazynie;
 • Możliwość stosowania metod promocji takich jak bundling, cross-selling czy up-selling.

Wady:

 • Wymaga większej inwestycji początkowej w zakup i przechowywanie towarów;
 • Ryzyko straty na nieużywanych zapasach;
 • Wymaga bardziej zaawansowanego planowania i zarządzania zapasami i dostawami;
 • Wymaga większej przestrzeni magazynowej i zatrudnienia pracowników do obsługi magazynu.

 

Sprzedaż w modelu dropshipping:

Zalety:

 • Niskie koszty początkowe i brak potrzeby inwestowania w zakup i przechowywanie towarów;
 • Niskie ryzyko straty na nieużywanych zapasach;
 • Możliwość oferowania szerokiego asortymentu produktów bez konieczności posiadania magazynu;
 • Łatwiejsze skalowanie biznesu dzięki braku ograniczeń przestrzennych;

Wady:

 • Mniejsza kontrola nad jakością i ilością produktów;
 • Dłuższy czas dostawy i niższa elastyczność w planowaniu dostaw;
 • Konieczność polegania na hurtownikach, co może prowadzić do niższych marż i większej konkurencji;
 • Mniejsze możliwości stosowania promocji i marketingu.

Podsumowując, wybór między zakupem na stan a sprzedażą w modelu dropshipping zależy od wielu czynników, takich jak budżet, skala biznesu, preferencje i umiejętności. W przypadku mniejszych biznesów z mniejszym budżetem, model dropshipping może być bardziej atrakcyjny, podczas gdy większe firmy z większym budżetem mogą mieć większą kontrolę nad jakością produktów i oferować szybszą dostawę dzięki posiadaniu własnego magazynu.

 

Dla osób, które chcą więcej się dowiedzieć na temat sprzedaży zachęcamy do odwiedzenia naszego kanału na YT: kliknij tutaj -> ProNice

https://www.youtube.com/@ProNice-Hurtownia-Zabawek

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 546 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-26
Bardzo pozytywne doświadczenia! Szeroki wybór produktów, konkurencyjne ceny i profesjonalna obsługa.
2024-04-03
Bardzo dobra i miła obsługa kupującego
pixel