Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Baterie elektryczne, akumulatorki i ładowarki – wszystko co powinieneś wiedzieć o zasilaniu sprzętów codziennego użytku

2022-06-10

Spis treści:

 1. Wstęp
 2. Baterie elektryczne – historia powstania
 3. Rodzaje baterii elektrycznych
 4. Akumulatorki czy baterie - co wybrać?
 5. Ładowarki do akumulatorków
 6. Zastosowanie baterii elektrycznych
 7. Co robić ze zużytymi bateriami?
 8. Podsumowanie

 

Wstęp

Baterii elektrycznych używamy w wielu przedmiotach codziennego użytku. Są ogólnodostępne i mają szeroki wachlarz zastosowania. Słysząc słowo „bateria” nie wywiera to na nas żadnego wrażenia. Myślimy – prosty wynalazek ułatwiający codzienność. Po prostu przyzwyczailiśmy się do jej obecności. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że ten mały przedmiot w dużym stopniu zmienił świat. Również mało kto wie, że pierwsza bateria została skonstruowana dużo wcześniej niż chociażby żarówka elektryczna. (1879 r. żarówka została opatentowana przez T. Edisona, który udoskonalił żarówkę z 1860 r. wynalezioną przez J. W. Swana). I choć naukowcy znaleźli baterię z III w p.n.e. (która nie nie miała zastosowania tak jak obecna) to już w 1800 r. A. Volta zbudował pierwszą, prymitywną baterię elektryczną – najbardziej zbliżoną do obecnej.

Czymże jest więc ta bateria? Bateria to elektrochemiczne źródło zasilania. W wyniku powstających w niej reakcji powstaje energia elektryczna. Baterie składają się z jednego lub więcej ogniw elektrycznych.

 

Baterie elektryczne – historia powstania

Bateria z Bagdadu

Początki baterii sięgają III w. p.n.e. Dowiedli tego naukowcy znajdując w Bagdadzie pierwowzór baterii. W 1936 r. podczas badań archeologicznych w okolicach Bagdadu, archeolog W. König znalazł osadzone w asfalcie naczynie – podejrzewał, że może to być ogniwo galwaniczne. Jednak zniszczenie przedmiotu podczas II wojny światowej uniemożliwiło prowadzenie dalszych badań nad znaleziskiem.
W latach 60. XX w. archeologowie ponownie wrócili w rejony Bagdadu, gdzie znaleźli podobne naczynie. Oszacowali wiek znaleziska na III w. p.n.e. Aby zweryfikować przypuszczenia Königa, naukowcy postanowili zrekonstruować ogniwa, by potwierdzić tezę archeologa,. Ta okazała się być słuszną. Choć zastosowanie ogniwa znacznie różniło się od obecnego, to wciąż zaskakuje fakt tak dawnego wynalezienia baterii.

Alessandro Volta 1800 r.

Alessandro Volta w 1799 roku zbudował swoje pierwsze sztuczne źródło prądu elektrycznego. Jednak świat usłyszał o nim dopiero w 1800 roku. A w 1801 r. Volta zaprezentował przed samym Napoleonem swoje odkrycie. Ten nagrodził naukowca, czyniąc go senatorem Królestwa Włoch, a także odznaczył go specjalnym medalem. Dodatkowo Volta otrzymał Legię Honorową.

Ogniwo Volty od 1800 roku znacznie zostało zmodyfikowane, jednak faktem pozostaje to, że naukowiec ten jako pierwszy skonstruował baterię.

Czy wiesz, że uczeni na cześć wynalazcy, nazwali jednostkę napięcia – woltem?

Od czasu skonstruowania baterii przez Volta minęło dużo czasu. Naukowcy jednak od tamtej pory wciąż starają się udoskonalać baterię, której historia trwa nadal.


Rodzaje baterii elektrycznych

W naszej hurtowni RTV AGD online posiadamy baterie, akumulatorki oraz ładowarki znanych i cenionych producentów:

 • FUJIENERGY
 • AGFAPHOTO
 • VARTA

Rodzaje baterii z naszej oferty - podział ze względu na rozmiar ogniwa:

 • AAA
 • AA
 • C
 • D
 • 9V
 • 4,5V


Baterie cynkowo-węglowe

Baterie cynkowo-węglowe zostały, jako pierwsze wprowadzone na rynek. Wytwarzane są w oparciu o technologię ogniwa Leclanchégo. Baterie te znajdą zastosowanie w zabawkach, latarkach, pilotach, a także zegarkach.

Baterie alkaliczne

Bateria alkaliczna została wynaleziona w 1959 r. przez kanadyjskiego wynalazcę L.F. Urry'ego. Urry miał za zadanie wydłużyć żywotność baterii cynkowo węglowej, jednak zauważył, że bardziej opłacalne będzie wynalezienie nowej baterii niż ulepszenia starej.
Baterie alkaliczne nadają się do odtwarzaczy MP3, aparatów cyfrowych, latarek dużej mocy, pilotów, zegarów i budzików.

Baterie litowe

Baterie litowe (guzikowe), potocznie zwane „pastylkami” najczęściej zasilają kluczyki, kalkulatory czy sprzęt medyczny. Choć wydawać, by się mogło, że te małe bateryjki są mało wydajne, to bardzo się mylimy. Baterie te sprawdzają się w urządzeniach o niewielkim poborze mocy, ale wymagających stabilnego źródła zasilania. Baterie litowe uznawane są za najbardziej żywotne spośród innych rodzajów baterii

 

Akumulatorki czy baterie - co wybrać?

Różnica między akumulatorkami a bateriami jest taka, że akumulatorki można ładować (nawet do 1000 razy), a w przypadku baterii tradycyjnych nie jest to zalecane. Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się na ładowanie baterii warto wziąć po uwagę fakt, iż baterie po naładowaniu nie będą miały już takiej samej mocy oraz co gorsza – podczas ładowania mogą wybuchnąć.

Baterie tradycyjne jednak dobrze sprawdzają się w urządzeniach o niewielkim poborze mocy – np. pilot do telewizora. Jeżeli jednak korzystasz z urządzeń o wysokim zużyciu, lepiej sprawdzą się akumulatorki.

W swojej ofercie posiadamy akumulatorki z rodzajem ogniwa NiMH - akumulator niklowo-metalowo-wodorkowy. Taki akumulator cechuje się trwałością i nie zawiera toksycznych związków jak np. akumulator NiCd.

 

Dlaczego warto postawić na akumulatorki?

 • możliwość wielokrotnego ładowania,
 • mniejsza produkcja ogniw pozwala na zaoszczędzenie surowców, wody i energii w porównaniu z produkcją tradycyjnych baterii,
 • oszczędność pieniędzy,
 • dbanie o środowisko.

 

Ładowarki do akumulatorków

ProNice - hurtownia RTV AGD - w swojej ofercie posiada ładowarki do akumulatorków marki VARTA oraz AGFAPHOTO. Oferowane ładowarki umożliwiają naładowanie akumulatorków AA, AAA oraz 9V.

Ładowarki to najlepsze rozwiązanie, gdy brakuje energii: niezawodne i gotowe do użytku, gdy energia jest najbardziej potrzebna – niezależnie od tego, czy jesteśmy w domu, czy poza nim. Ładowarki spełniają wysokie standardy jakości i gwarantują maksymalne bezpieczeństwo, co czyni je zaufanymi i innowacyjnymi towarzyszami w każdej sytuacji.

 


Zastosowanie baterii elektrycznych

Baterie, w zależności od wielkości ogniwa mają różne zastosowanie:
Baterie litowe: Znajdują zastosowanie w urządzeniach o niewielkim poborze prądu, czyli w: latarkach, zabawkach, kalkulatorach, zegarach, pilotach, grach elektronicznych, radiach, budzikach, golarkach, elektrycznych szczoteczkach i w sprzęcie pomiarowym.
Baterie alkaliczne: Baterie alkaliczne sprawdzają się w średnim i w dużym poborze prądu. Można je wobec tego wykorzystać w: przenośnych magnetofonach, przenośnych odtwarzaczach CD, latarkach, aparatach fotograficznych, elektronicznych notesach, telefonach bezprzewodowych, golarkach oraz w grach elektronicznych.
Baterie cynkowe: Baterie te nadają się do użytku w urządzeniach o dużej mocy, gdzie zaskakują nas długim czasem pracy. Dedykowane są dla zabawek elektronicznych, budzików, odtwarzaczy kaset i płyt.
Baterie cynkowo-węglowe: Sprawdzą się w pilotach do TV, budzikach, zegarach ściennych czy zniczach. 

 


Co robić ze zużytymi bateriami?

W Polsce, 12 czerwca 2009 weszła w życie ustawa o bateriach i akumulatorach z 24 kwietnia 2009 roku, która nakłada obowiązek zbierania zużytych baterii i akumulatorów w celu przekazania ich do recyklingu.

Baterie przekazywane do recyklingu stanowią istotne źródło surowców wtórnych. Z baterii można odzyskać część surowców, a także zaoszczędzić energię, która potrzebna jest do wydobycia pierwiastków.

 

Podsumowanie:

Dostępność baterii jest obecnie nieograniczona. Jednak przed zakupem warto zapoznać się z rodzajami baterii, ich zastosowaniem oraz zaletami i wadami. Dbając o środowisko warto zaopatrywać się w akumulatorki, które możemy ładować. Baterie litowe z kolei posiadają 7x większą moc niż baterie alkaliczne i z pewnością posłużą nam na dłużej.

Pamiętajmy również o segregacji baterii i oddawaniu ich do recyclingu.

Wspólnie dbajmy o naszą planetę!

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 546 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Bardzo szybka dostawa i świetna obsługa.
2024-04-17
Wszystko super
pixel