Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

KABLE I PRZEWODY INSTALACYJNE

2022-06-28

Nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania bez elektryczności. Oglądanie telewizji, gotowanie, sprzęty codziennego użytku – to wszystko potrzebuje dostępu do prądu. Dlatego więc kable i przewody instalacyjne stanowią jedną z podstaw dzisiejszego budownictwa. Bez nich nie mielibyśmy w domu światła, gniazdek, połączenia telekomunikacyjnego i teleinformatycznego. Lodówka by nie chłodziła, komputer po kilku godzinach przestałby działać, pociągi przestałyby jeździć, telefony nie zostałyby naładowane – ludzkość przestałaby funkcjonować. Wynalezienie elektryczności było ogromnym krokiem do rozwoju cywilizacji.  

 

Czym jest przewód elektryczny?

Jest to element obwodu elektrycznego, który służy do prowadzenia prądu wzdłuż określonej drogi. Przewody wykonane są najczęściej z miedzi lub aluminium. Mogą być izolowane albo bez izolacji.

  

Przewód instalacyjny

Przewody instalacyjne służą do wykonania instalacji elektrycznej w budynkach. Gdy taka instalacja wykonana jest wewnątrz budynku stosuje się przewody izolowane, które są układane na stałe. Najczęściej przewody są produkowane z napięciem znamionowym 300/300V, 450/750V o przekrojach żył 0,5-300mm².

Przewody choć często dobrze ukryte stanowią niezbędną bazę w każdym budynku użytkowym. Przewodów instalacyjnych na rynku jest dostępnych ogrom. A prawidłowe umiejscowienie, rozłożenie odpowiednich kabli zapewni nam bezpieczeństwo i wygodę użytkowania na lata.

 

Najczęściej zakup materiałów budowalnych oddajemy w ręce elektryków. Jednak warto poznać podstawową charakterystykę poszczególnych rodzajów przewodów dla poczucia komfortu, bezpieczeństwa i zaspokojenia własnej wiedzy. Fachowiec widząc Wasz poziom znajomości  będzie pełen podziwu, ale także będzie dokładniej pracował wiedząc, że jest sprawdzany. Dobrze zamontowany przewód  z odpowiednimi parametrami zapewni funkcjonalność oraz bezpieczeństwo użytkowników.  

 

Różnica między kablem a przewodem

Kable i przewody mają takie samo zastosowanie – wyznaczają drogę płynącego prądu. Jednak różnią się miejscem zastosowania. Budowa przewodów pozwala na ich umiejscowienie wewnątrz budynków, natomiast konstrukcja kabla umożliwia ich zamontowanie na zewnątrz.  

Zazwyczaj zamiennie używamy tych dwóch słów jednak dla prawdziwego fachowca różnica jest ogromną.

 

Przewody dostępne w hurtowni ProNice

ProNice, jako hurtownia RTVAGD i zabawek poszerzyła swoją ofertę o przewody instalacyjne. Kable, jakie chcemy Państwu zaoferować wykonane zostały z wysokiej jakości materiałów i posiadają odpowiednie atesty. Każdy przewód sprzedawany jest w rolkach 100mb.

Podział przewodów w hurtowni elektrycznej online:

1. Przewody do układania na stałe:     

YDYp(żo) – przewód o żyłach miedzianych jednodrutowych (D) oraz o (Y) i powłoce polwinitowej (Y) z żyłą ochronną zielono-żółtą (żo), płaski (p)  

YDYp to miedziany przewód płaski o izolacji i powłoce polwinitowej, który składa się z trzech żył o przekroju 1,5 mm². Przewody YDYp(żo) 450/750V wielożyłowe płaskie o liczbie żył od 2-5 i przekroju znamionowym 1.0-10.0

Przewód instalacyjny biały został wyposażony z żyłę ochronną w kolorze żółto-zielonym Kabel elektryczny YDYp  posiada szerokie zastosowanie zarówno w instalacjach domowych jak i przemysłowych.


Produkt spełnia następujące normy

  • Normy:

- PN-E-90068:2016-10

- EN-50575

- PN-EN 50575:2015-03/A1:2016-11

  • Nr deklaracji właściwości użytkowych: 01/2016/P    

 

2. Przewody głośnikowe:

PGYp(TLYp) 2x1,5 - Przewody te mogą być wykonane w izolacji przeźroczystej lub polwinitowej zwykłej bądź ciepłoodpornej.

Zastosowanie: Do instalacji audio, głośników, do połączeń stałych lub przenośnych urządzeń elektronicznych.

Budowa:

  1. żyła miedziana wielodrutowa
  2. opona polwinitowa transparentna/ opona polwinitowa zwykła  

 

3. Przewody mieszkaniowe i warsztatowe:

H03VVH2-F (OMYp) 2×0,75  przewód oponowy wykonany według normy zharmonizowanej (H), o izolacji polwinitowej (V), o powłoce polwinitowej (V), płaski (H2) i żyłach wielodrutowych giętkich (-F)  

PRZEWÓDY H03VVH2-F to są przeznaczone głównie do zasilania urządzeń elektrycznych, które mają niewielkie zapotrzebowanie na pobór energii elektrycznej, urządzenia pracujące w pomieszczeniach domowych oraz biurowych.

Niskonapięciowe wielożyłowe przewody elektroenergetyczne na napięcie znamionowe nieprzekraczające 300/300V. Przewody ogólnego zastosowania o izolacji z termoplastycznego polwinitu (PVC).  

Norma: PN-EN 50525-2-11, PN-E 90103  

 

4. Przewody telekomunikacyjne i teleinformatyczne:

  1. XSTDYz 6x0,50
  2. XSTDYz 8x0,50
  3. YTDY 6X0,5
  4. YTDY 8X0,5  

Przewód XSTDYz to kabel, który zbudowany jest z 6 lub 8  miedzianych, jednodrutowych żył o średnicy 0,5mm. 

Przewody te przeznaczone są do instalacji niskonapięciowych, zdalnego sterowania, przesyłu danych itd. Specjalna powłoka zewnętrzna pozwala na pracę na zewnątrz budynku lub innych zewnętrznych warunkach kablowych.

XSTDYz– przewód w powłoce polietylenowej usieciowanej- XLPE (XS), telekomunikacyjny z żyłami jednodrutowymi 0,5mm (TD) w izolacji polwinitowej- PVC (Y), z zaporą przeciwwilgociową (z).

 

Przewód YTDY to kabel, który zbudowany jest z 6 lub 8 miedzianych, jednodrutowych żył o średnicy 0,5mm, z izolacją żył PVC i powłoką zewnętrzną PVC w kolorze białym.  Przewód ten przeznaczony jest do niskonapięciowej instalacji telekomunikacyjnej, domofonowej, a także do systemów alarmowych.

YTDY– przewód telekomunikacyjny (T), o żyłach jednodrutowych (D), o izolacji PVC (Y) i powłoce PVC (Y)

 

Podsumowanie

Ściany budynku, choć tak pięknie wymalowane, ozdobione obrazami, zdjęciami kryją w sobie całą gamę przewodów i kabli instalacyjnych. I to co jest tak skrzętnie ukryte stanowi bazę do funkcjonowania w pomieszczeniach. Planując montowanie instalacji elektrycznej należy zatrudnić do tego fachowca z odpowiednim przygotowaniem, który w sposób poprawny zamontuje instalacje w budynku. 

Zaopatrując się w odpowiednie przewody należy wziąć pod uwagę ich przeznaczenie, parametry oraz długość. Warto kupować w sprawdzonych sklepach i weryfikować czy kable spełniają wszystkie potrzebne normy. Pamiętaj, że każdy przewód ma swoje oznaczenie dzięki czemu będziesz miał pewność, że został wybrany poprawnie. Przed zakupem ustal listę potrzebnych materiałów z fachowcem. Nie rób tego na własną rękę. Pozwoli to zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze.  

 

DROPSHIPPING

Zapraszamy również do podcięcia współpracy z naszą hurtownią w ramach usługi dropshipping.

Wszystkie szczegóły znajdziecie w artykule HURTOWNIA RTVAGD I ZABAWEK DROPSHIPPING   

Zapraszamy!              

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 546 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-03
Bardzo dobra i miła obsługa kupującego
2024-04-02
Na duży plus
pixel