Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Maty sensoryczne, czyli rozwój poprzez zabawę

2022-02-01

Maty sensoryczne – korzyści dla zdrowia

Integracja sensoryczna

Tak niewiele osób zdaje sobie sprawę jak istotny jest wpływ integracji sensorycznej na prawidłowy rozwój dziecka. W pierwszej kolejności powinniśmy sobie wyjaśnić pojęcie integracji sensorycznej. PSTIS określa ten termin, jako „prawidłową organizację wrażeń sensorycznych (bodźców) napływających przez receptory. Oznacza to, że mózg, otrzymując informacje ze wszystkich zmysłów (wzrok, słuch, równowaga, dotyk, czucie ruchu-kinestezja) dokonuje ich rozpoznania, segregowania i interpretacji oraz integruje je z wcześniejszymi doświadczeniami. Na tej podstawie mózg tworzy odpowiednią do sytuacji reakcję nazywaną adaptacyjną”*. Stowarzyszenie Terapeutów SI dodaje również, że nierozwinięcie pewnych umiejętności w różnych stadiach rozwoju negatywnie wpływa na funkcjonowanie i zachowanie dziecka. Aby uniknąć tego typu sytuacji należy rozwijać wszystkie zmysły malucha od najmłodszych lat.

 

Naukowa zabawa

Chcąc dbać o rozwój malucha powinniśmy go uczyć poprzez zabawę. Kontakt z różnymi przedmiotami, ciekawymi strukturami, a nawet muzyka powoduje integrację bodźców zmysłowych. Nie powinniśmy ograniczać kontaktu dotykowego czy kinestetycznego z dzieckiem. Wiele osób twierdzi, że przytulanie czy głaskanie pociechy sprawi, że będzie bardziej wrażliwe i delikatne. Nie robiąc tego niszczymy fundament prawidłowego rozwoju. Naturalne odruchy, swobodna zabawa, wesoła muzyka – pozwól na to wszystko swojemu dziecku. Zobaczysz, że dzięki temu maluch będzie prawidłowo funkcjonował.

 

Ścieżki sensoryczne

Oczywiście można bardziej urozmaicić zabawę tworząc ścieżki sensoryczne, jednak nie jest to takie proste – należy skompletować elementy o różnej strukturze, następnie przymocować je do koca, ręcznika czy innego materiału w taki sposób, aby dziecko swobodnie mogło się poruszać. Często jednak przymocowane elementy odpadają, nie trzymają się tak jak chcielibyśmy. Ścieżki nie możemy łatwo przenosić czy chować. Długie godziny przygotowania nie są adekwatne do użytkowania.

Jednak nie wszystko stracone! Oferujemy dedykowane ortopedyczne maty sensoryczne, które nie tylko kształtują rozwój, ale także łagodzą i eliminują powstałe problemy. Poszczególne elementy maty wykonane z bezpiecznych i trwałych materiałów. Mata jest łatwa w utrzymaniu czystości i jest odporna na promieniowanie UV co powoduje długi czas użytkowania. Każdy zestaw stanowi zrównoważone połączenie twardych i miękkich powierzchni. Mata wykonana jest w formie puzzli dzięki czemu poszczególne moduły doskonale się uzupełniają. Maty oferowane są w kompletach od 5 do 30 elementów. Kupując najmniejszy zestaw możemy go swobodnie rozbudowywać o kolejne puzzle z innych kompletów. Form puzzli jest naprawdę dużo. Znajdziemy w nich m.in. trawę, która powoduje odprężenie, orzechy włoskie łagodzące napięcie mięśniowe czy muszelki stymulujące stopy. Całość jest kolorowa i dzięki różnym kształtom znajdującym się na puzzlach zachęca dzieci do zabawy.

 

Korzyści płynące z używania maty sensorycznej:

  • wspomagają naukę prawidłowego chodu i ogólnego rozwoju postawy,
  • wzmacniają kręgosłup i system głębokiej stabilizacji,
  • stymulują stopy i działają profilaktycznie na płaskostopie, zapadnięte łuki, koślawe kostki i kolana,
  • łagodzą i eliminują problemy, które już się pojawiły.

Stopy dziecka rozwijają się od chwili narodzin. Kształtują się tak, aby w przyszłości osiągnąć pełnię sprawności fizycznej. Od pierwszych kroków stawianych około 1 roku życia dbamy o to, aby pociechy prawidłowo się poruszały. Pilnujemy wtedy, aby chodziło w skarpetkach czy butach najczęściej po płaskim podłożu. Istnieje bowiem obawa, że przy nierównościach dziecko zrobi sobie krzywdę. A tak naprawdę, to my dorośli krzywdzimy takim zachowaniem dzieci. Odsłanianie bowiem stóp i umożliwienie im stąpanie po różnych podłożach zapewnia prawidłowy rozwój nie tylko stóp, ale i kręgosłupa. W stopach znajduje się kilkadziesiąt tysięcy zakończeń nerwowych. Chodząc po piasku, trawie, a nawet kamyczkach doświadczamy naturalnego masażu stóp tym samym pobudzamy końcówki nerwowe do działania. Początkowy dyskomfort po chwili zamieni się w relaks i pełnię energii. Chodzenie boso ma ogromne znaczenie dla poprawy krążenia i korekcji wad stóp.

 

Dla kogo dedykowane są maty?

Mata sensoryczna to doskonała zabawa dla całej rodziny - daje to poczucie bezpieczeństwa, zacieśniają się relacje, dzieci czują się swobodnie. Z maty mogą korzystać zarówno dzieci już od 12 miesiąca życia jak i dorośli. Mata jest uniwersalna stąd dziewczynki i chłopcy z przyjemnością będą z niej korzystać. Maty doskonale sprawdzają się również w żłobkach czy przedszkolach. Zestaw odpowiedni jest zarówno dla dzieci prawidłowo rozwijających się jak i tych z zaburzeniami rozwoju.

Jak pracować z matami?

Maty możemy dowolnie łączyć ze sobą tworzyć indywidualną ścieżkę sensoryczną. Podczas korzystania z mat można słuchać muzyki, w rym której dziecko będzie swobodniej się poruszało.

Zabawa bez ograniczeń:

  • dotykanie i odgadywanie struktur,
  • nazywanie kolorów,
  • gra na czas – kto najszybciej przejdzie ścieżkę,
  • twister – umieszczenie ręki lub nogi na wskazanym polu.

Do każdej aukcji załączmy przykładowe ćwiczenia (aż 19 różnych zadań) z wykorzystaniem naszych mat, dzięki którym pobudzamy każdą część ciała dziecka! Można ćwiczyć na leżąco, na stojąco, spacerując, biegając – możliwości jest naprawdę wiele.

 

Zadbaj o prawidłowy rozwój malucha już dziś. Zwiększ jego wrażliwość na postrzeganie świata i stymuluj zmysł dotyku, wzroku i słuchu.

 

* Źródło: https://pstis.pl/pl/html/index.php?str=podstrona_terapia (dostęp 01.02.2022)

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 546 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
Wszystko profesjonalnie
2024-04-18
Bardzo szybka dostawa i świetna obsługa.
pixel