Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawki edukacyjne - jakie przynoszą korzyści dla rozwoju dziecka?

2023-03-15

ZABAWKI EDUKACYJNE - CO TO JEST, DLA KOGO, JAKIE FUNKCJE? 

 

Zabawki edukacyjne to takie zabawki, które poza funkcją rozrywkową, mają również na celu rozwijanie umiejętności i zdolności dziecka. Mogą pomagać w rozwijaniu zdolności poznawczych, manualnych, językowych, społecznych, emocjonalnych czy też rozwijać wyobraźnię i kreatywność.

Czy zabawki edukacyjne są przydatne w życiu dziecka?

 


Zabawki edukacyjne są bardzo przydatne w procesie rozwoju dziecka. Przede wszystkim pozwalają na naukę poprzez zabawę, co sprawia, że dziecko chętniej angażuje się w proces nauki i rozwija swoje umiejętności w sposób przyjemny m.in:

 

 • wspierają rozwój dziecka - zabawki edukacyjne są zaprojektowane tak, aby rozwijać konkretne umiejętności i zdolności dziecka, np. poznawcze, manualne, społeczne, emocjonalne czy językowe. Dzięki zabawkom edukacyjnym dziecko może rozwijać swoje zdolności w sposób naturalny i przyjemny.
 • uczą poprzez zabawę - dzięki takim zabawkom dziecko może uczyć się w sposób zabawowy i przyjemny. Zabawa staje się wtedy sposobem na naukę, a dziecko chętniej angażuje się w proces uczenia się.
 • stymulują wyobraźnię i kreatywność - zabawki często są zaprojektowane w sposób, który zachęca dziecko do twórczego myślenia, eksperymentowania i odkrywania. Dzięki temu dziecko rozwija swoją wyobraźnię i kreatywność.
 • pomagają w rozwoju społecznym i emocjonalnym - niektóre zabawki edukacyjne, np. gry planszowe, zabawy zespołowe czy interaktywne zabawki, mogą pomóc dziecku w rozwoju umiejętności społecznych, takich jak współpraca, komunikacja czy empatia.
 • użyteczne dla nauczycieli i rodziców - zabawki edukacyjne mogą pomóc nauczycielom i rodzicom w uatrakcyjnieniu procesu nauczania i włączeniu elementu zabawy do procesu uczenia się. Dzięki temu nauka może stać się bardziej interesująca i przyjemna.
 • zapewniają rozrywkę - zabawki edukacyjne to nie tylko narzędzia do nauki, ale również źródło rozrywki i zabawy dla dziecka. Dzięki temu dziecko chętniej spędza czas na nauce i rozwijaniu swoich umiejętności.

 

Funkcje zabawek edukacyjnych:

 


Zabawki edukacyjne często pełnią wiele funkcji naraz, co czyni je bardzo wartościowymi narzędziami w procesie rozwoju dziecka. Przy wyborze zabawki edukacyjnej warto zwrócić uwagę na to, jakie funkcje ona spełnia i jakie korzyści może przynieść dziecku.

 

 

 • rozwojowa - zabawki edukacyjne mają za zadanie wspierać rozwój dziecka, rozwijając jego umiejętności i zdolności. Mogą one pomagać w rozwijaniu zdolności poznawczych, manualnych, językowych, społecznych, emocjonalnych czy też rozwijać wyobraźnię i kreatywność.
 • edukacyjna - zabawki edukacyjne umożliwiają dziecku naukę poprzez zabawę. Dzięki zabawce dziecko może poznać nowe pojęcia, zwroty czy zasady i nauczyć się ich w sposób zabawowy i przyjemny.
 • terapeutyczna - niektóre zabawki edukacyjne są wykorzystywane jako narzędzia terapeutyczne w leczeniu różnych zaburzeń, np. zaburzeń rozwojowych, dysleksji, ADHD czy autyzmu. Zabawki edukacyjne mogą pomóc w rozwijaniu zdolności poznawczych, manualnych czy emocjonalnych.
 • społeczna - niektóre zabawki edukacyjne, np. gry planszowe, zabawy zespołowe czy interaktywne zabawki, mogą pomóc dziecku w rozwoju umiejętności społecznych, takich jak współpraca, komunikacja czy empatia.
 • artystyczna - niektóre zabawki edukacyjne, np. zestawy do malowania, modelowania czy rysowania, mogą pomóc w rozwijaniu zdolności artystycznych i kreatywności dziecka.
 • relaksacyjna - niektóre zabawki edukacyjne, np. układanki czy zestawy do modelowania, mogą pomóc dziecku w odprężeniu i relaksacji po trudnym dniu.

 

Przykłady zabawek edukacyjnych, które można znaleźć w naszej hurtowni ProNice:

 

 • Klocki edukacyjne to zabawki, które pozwalają dziecku na budowanie różnych konstrukcji i kształtów. Dzięki nim dziecko rozwija zdolności manualne, przestrzenne, poznawcze i kreatywność. Klocki edukacyjne są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, co pozwala dziecku na tworzenie różnorodnych konstrukcji, budowli i obiektów. Istnieją również klocki specjalnie zaprojektowane dla najmłodszych dzieci, z dużymi elementami i jaskrawymi kolorami, które pomagają w nauce rozpoznawania kolorów i kształtów.
 • Układanki edukacyjne to zabawki, które polegają na składaniu elementów, części lub kawałków w całość. Mogą mieć różne kształty i rozmiary, a także różny poziom trudności. Układanki edukacyjne pozwalają dziecku na rozwijanie wyobraźni, zdolności manualnych, spostrzegawczości i koncentracji. Układanie puzzli edukacyjnych to również doskonała zabawa dla całej rodziny, która pozwala na wspólne spędzanie czasu i rozwijanie umiejętności.
 • Stoliki i pchacze to zabawki, które składają się z drewnianego lub plastikowego stolika z rączką i kołami, który dziecko może pchać przed sobą, ucząc się równowagi i koordynacji ruchowej. Stoliki do pchania są doskonałym narzędziem do nauki chodzenia i rozwijania zdolności motorycznych dziecka. Są również bardzo praktyczne i wygodne w użyciu, ponieważ dziecko może z nimi poruszać się po domu lub na zewnątrz.
 • Kostki edukacyjne to zestawy sześcianów o różnych kolorach i z różnymi oznaczeniami, np. cyframi, literami, znakami matematycznymi, symbolami itp. Kostki edukacyjne pozwalają na naukę i rozwijanie umiejętności matematycznych, takich jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie, a także naukę alfabetu i poznawanie liter.
 • Tablice edukacyjne to interaktywne tablice, które wyposażone są w różnego rodzaju elementy edukacyjne, takie jak literki, cyferki, figury geometryczne, mapy, modele ciała człowieka, przyrządy naukowe itp. Tablice edukacyjne pozwalają na naukę poprzez zabawę i rozwijanie umiejętności poznawczych i manualnych dziecka.
 • Mikroskopy edukacyjne pozwala na rozwijanie zainteresowań naukowych oraz zdobywanie wiedzy na temat otaczającego świata. Dziecko może obserwować różnego rodzaju próbki, takie jak liście, owady, kryształy, minerały, czy też różne tkaniny, co pozwala na poznanie różnych zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie.
 • Grzechotki to popularne zabawki edukacyjne dla niemowląt i małych dzieci, które pomagają w rozwoju sensorycznym i motorycznym. Grzechotki mają różne kształty, kolory i tekstury, a niektóre z nich również wydają dźwięki, co przyciąga uwagę dziecka i pobudza jego zmysły. Składają się z rączki, w której znajdują się kuleczki, kołki lub inny element, który wydaje dźwięki podczas ruchu. Dziecko może chwycić grzechotkę i poruszać nią, co rozwija jego zdolności motoryczne i koordynację ruchową.
 • Zabawki wodne to rodzaj zabawek, które pomagają dzieciom rozwijać umiejętności i zdolności poprzez zabawę w wodzie. Mogą być używane w basenie, wanny lub na plaży i są dostępne w różnych formach i rozmiarach.
 • Gry planszowe to doskonałe narzędzia do nauki, rozwijania umiejętności i poznawania świata. Pozwalają na naukę poprzez zabawę, a także pomagają dzieciom rozwijać umiejętności społeczne. Gry planszowe edukacyjne są dostępne w różnych wariantach, w zależności od wieku dziecka i jego zainteresowań, a także można je wykorzystać jako narzędzie dydaktyczne w przedszkolach, szkołach i w domu.
 • Zestawy konstrukcyjne to zestawy różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych, takich jak klocki, przekładnie, koła, łańcuchy, itp. Zestawy te pozwalają na budowanie różnego rodzaju konstrukcji, maszyn, robotów i innych przedmiotów. Pozwalają na rozwijanie umiejętności manualnych, koordynacji ruchowej, spostrzegawczości, myślenia przestrzennego i kreatywności.

 

 

Warto pomyśleć, że zabawka edukacyjna powinna być wybierana zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami dziecka oraz wsparciem dla jego wieku i poziomu rozwoju. Dobrze dobrana zabawka edukacyjna może przynieść wiele korzyści na rozwój dziecka m.in:

 


Rozwijają zdolności i zdolności dziecka - rozwijają się tak, aby rozwijać umiejętności i zdolności dziecka, np. poznawcze, manualne, społeczne, emocjonalne czy językowe. Dzięki zabawkom edukacyjnym dziecko może rozwijać swoją zdolność w sposób naturalny i przyjemny.
Uczenie się poprzez zabawę - kształcenie dziecka w sposób zabawowy i przyjemny. Zabawa staje się wtedy sposobem na życie, a dziecko chętniej angażuje się w proces uczenia się.
⦁ Stymulują wyobraźnię i kreatywność - rozwiązania edukacyjne często są stosowane w sposób, który zachęca dziecko do myślenia, eksperymentowania i odkrywania. Dzięki temu dziecko rozwija swoją wyobraźnię i kreatywność.
Wspomagają rozwój społeczny i wewnętrzny - niektóre rodzaje edukacji, np. gry planszowe, zabawy zespołowe czy interaktywne zabawki, mogą pomóc dziecku w rozwoju umiejętności społecznych, jak współpraca, komunikacja czy empatia.
Wspierają proces nauczania - kształcenie są często nauczane przez nauczycieli i rodziców w celu uatrakcyjnego procesu nauczania. Dzięki zabawkom edukacyjnym i rodzicom można udostępnić materiał w sposób przystępny i pomocny dla dziecka.
Zapewniają rozrywkę - edukację do nie tylko narzędzi do nauki, ale także źródło rozrywki i zabawy dla dziecka. Dzięki temu dziecko chętnie spędza czas na nauce i rozwijaniu swoich umiejętności.

 

Jakie zabawki edukacyjne wybrać dla dziecka?

 

Dla niemowląt i dzieci do 1 roku życia:

 • Grzechotki - rozwijają słuch i koordynację ruchową.
 • Zestawy do układania klocków - rozwijają zdolności manualne i przestrzenne.
 • Zestawy do układania piramid - rozwijają zdolności manualne i koordynację ruchową.
 • Zestawy do zabawy w wodzie - rozwijają zmysł dotyku i koordynację ruchową.

Dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat:

 • Zestawy do rysowania i malowania - rozwijają zdolności artystyczne i kreatywność.
 • Zestawy do układania puzzli - rozwijają zdolności poznawcze, spostrzegawczość i koncentrację.
 • Zestawy do układania klocków - rozwijają zdolności manualne i przestrzenne.
 • Zestawy do nauki kształtów i kolorów - rozwijają zdolności poznawcze i koordynację ruchową.

Dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat:

 • Gry planszowe - rozwijają umiejętności językowe, społeczne, logiczne myślenie i strategię.
 • Zestawy do nauki matematyki - rozwijają umiejętności matematyczne, logiczne myślenie i rozwiązywanie problemów.
 • Zestawy do nauki języków obcych - rozwijają umiejętności językowe i zainteresowanie językami obcymi.
 • Zestawy do nauki nauk przyrodniczych - rozwijają zainteresowanie nauką, wiedzę i umiejętności badawcze.

Dla dzieci w wieku powyżej 6 lat:

 • Gry planszowe, np. Scrabble, Złapmy siecią - rozwijają umiejętności językowe, społeczne, logiczne myślenie i strategię.
 • Zestawy do nauki kodowania, np. Cubetto, Bee-Bot - rozwijają zdolności informatyczne, logiczne myślenie i umiejętności programowania.
 • Zestawy do nauki sztuk plastycznych, np. zestawy do modelowania, malowania, rzeźbienia - rozwijają zdolności artystyczne i kreatywność.

 

Zabawki edukacyjne to nie tylko narzędzia do nauki, ale również źródło rozrywki i zabawy dla dziecka. Pozwalają one na naukę poprzez zabawę, co sprawia, że dziecko chętniej angażuje się w proces nauki i rozwija swoje umiejętności w sposób przyjemny. Zabawki edukacyjne mogą rozwijać różnorodne umiejętności i zdolności dziecka, np. poznawcze, manualne, społeczne, emocjonalne czy językowe.
Warto korzystać z zabawek edukacyjnych, ponieważ pozwalają one na rozwijanie dziecka w sposób naturalny i przyjemny. Przy wyborze zabawek edukacyjnych warto kierować się zasadą, że zabawka powinna być odpowiednio dopasowana do wieku, potrzeb i zainteresowań dziecka. W ten sposób zabawa może stać się sposobem na naukę, a dziecko chętniej angażuje się w proces uczenia się.

 

Dla osób, które chcą więcej się dowiedzieć na temat sprzedaży zachęcamy do odwiedzenia naszego kanału na YT: kliknij tutaj -> ProNice

https://www.youtube.com/@ProNice-Hurtownia-Zabawek

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 546 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Wszystko super:)
2024-04-17
Wszystko super
pixel